Dostanu pokutu?

O digitálech a jejich specifických vlastnostech. Kartách atd...
Pravidla fóra
Zde se mohou rozebírat jakékoliv problémy a řešit tématické dotazy, které nejsou zodpovězeny v článku: http://www.truck-way.cz/digitalni-tachograf.html

Dostanu pokutu?

Odeslatod jArBr » 06 Dub 2008 10:20

Ahoj. Digitální tachograf mám zhruba rok. Ještě mě policie nezastavila, proto bych měl dva dotazy. Mám v tachografu zaznamenány nějaké přestupky. Jak dlouho mě může policie zpětně pokutovat ? A druhý je tenhle. Občas, když ráno chvátám tak, po naložení přejedu od rampy ke kancelářím a při čekání na doklady si udělám 15-ti minutovou pauzu. Mám vlastně odjeto pouze 3 minuty jízdy. Potom už během dne udělám pauzu pouze 30-ti minutovou. Tachograf si to bez problémů vezme. Mohu to takhle občas udělat ?
jArBr
 
Příspěvky: 2
Registrován: 30 Bře 2008 17:20
Bydliště: Tábor

Re: Dostanu pokutu?

Odeslatod Irys » 06 Dub 2008 13:06

2 jArBr: Mám už několik zkušeností s kontrolami (1x v ČR, 1x v Polsku a asi 7x v Německu - uvádím jen ty, kdy si někdo skutečně stahoval data z tachografu nebo z karty). Vždy kontrolovali jen ten časový úsek, který je povinný i pro uchovávání koleček, tj. 15 dní zpět + probíhající týden do konce r. 2007 a od začátku r. 2008 to je 28 dní zpět + probíhající den. Nepříjemné je, že často stáhnou data na flashku, pustí tě a za 4 měsíce ti přijde pokuta (na místě by se možná leccos ukecalo, po tak dlouhé době si okolnosti buď nepamatuješ nebo je těžké se na ně odvolávat). :ugeek:
Co se týká točení 15 min. pauzy po ujetí 3 minut, úspěšně to praktikuji už 2 roky a v pohodě. ;)
Uživatelský avatar
Irys
Moderátor
 
Příspěvky: 29
Registrován: 31 Bře 2008 18:47
Bydliště: Liberec

Re: Dostanu pokutu?

Odeslatod jArBr » 06 Dub 2008 17:16

Irys: Děkuji za odpověď. :)
jArBr
 
Příspěvky: 2
Registrován: 30 Bře 2008 17:20
Bydliště: Tábor

Re: Dostanu pokutu?

Odeslatod petrV » 29 Dub 2008 16:01

Jen se zeptam proč tam davaš kartu v arealu firmy? Vždyť ji potrebuješ jenom na pozemni komunikaci a to skladistě asi neni.
petrV
 

Re: Dostanu pokutu?

Odeslatod Irys » 30 Dub 2008 15:56

To PetrV: Zajímalo by mě, jak budeš potom vysvětlovat německým (i kterýmkoliv jiným) policajtům, proč tam máš jízdu bez karty (bohužel se to jako průšvih přičítá tomu, kdo tam potom první vloží kartu). Taky bych ráda věděla, kdo to tohle řekl, slyším něco takového poprvé. :shock:
Uživatelský avatar
Irys
Moderátor
 
Příspěvky: 29
Registrován: 31 Bře 2008 18:47
Bydliště: Liberec

Re: Dostanu pokutu?

Odeslatod JIP » 03 Kvě 2008 14:50

Já už o tom slyšel: Tady v Irsku. Věřím, že i v ČR na vnitru nebo i jinde neznalého policistu člověk vhodnými argumenty zmate.
Já bych to tak nedělal a pokusím se vysvětlit proč.

Je to nelegální. Nejen podle mého názoru, ale i podle tachografu a všech policistů, kteří tomu alespoň trochu rozumí a chtějí nebo mají úkol to řešit. Navíc člověk se tak šidí o odpočinek a pokud je to firma, kde se neobávají kontrol, tak navíc riskuje, že to po něm bude firmou vyžadováno automaticky.

Argument, že je to jízda mimo veřejnou komunikaci podle mne použít nejde, protože se vozidlo většinou po veřejných komunikacích pohybuje. Tam je dodržování AETRu vyžadováno. S tím souvisí i to, že řidič musí nejméně měsíc zpět doložit, že dodržuje doby povinného odpočinku, případně předepsaným způsobem (písemným formulářem) i doby volna ap., po kterou se na něj AETR nevztahoval (v posledních 30 dnech).

Čistě teoreticky by to šlo, pokud by firma zaměstnávala někoho, kdo by jezdil se všemi soupravami po place, najížděl by na rampy atd. mezitím, co by dálkový řidič odpočíval třeba v hotelu. Pak by však takový zaměstnanec musel kvůli digitálním tachografům disponovat kartou řidiče. Takový systém jsem neviděl nikde. Důvodem bude zřejmě jeho praktická neproveditelnost. Nevím kdo by si lehce zvykal na různé auta a manipulace s nimi (výhled, řazení atd.)
Mít na takové firmě kdykoliv cizí osobu bez dozoru v kabině (potencionální špindíra, kuřák, zloděj, apod.). Různá úroveň čistotnosti kabin by způsobila, že řidič by s botami od vazelíny z podlahy plné vajglů z jednoho auta vlezl na světlý koberec ve vypulírované kabině... ..to by to asi ani většina samotných dálkových řidičů nevidělo rádo... Přesto se taková výmluva u irských řidičů jezdících na kontinent používá.
Pokud firma zaměstnává někoho, kdo najíždí s návěsy na rampy ap., tak má vždycky k dispozici tahač(e), jen pro tento účel (takovýto systém má například Tesco na hlavních skladech nebo je vidění skoro v každém přístavu).

Případné pokuty za porušení AETRu jsou v Irsku sice propláceny firmou, ale i tak je to nevýhodné, protože přestupek učinil řidič a je to JEHO přestupek.

Vlastně mě nenapadá argument proč to dělat. Proč porušovat tyto předpisy :?:
Uživatelský avatar
JIP
Administrátor
 
Příspěvky: 72
Registrován: 28 Bře 2008 22:56

Re: Dostanu pokutu?

Odeslatod Irys » 03 Kvě 2008 15:28

Zlatá slova, JIPe, moje řeč. Jelikož jsem byla první, kdo dostal u nás ve firmě auto s digitálem, v podstatě jsem u nás průkopníkem poctivého ježdění (bohužel, ale zkazili si to řidiči sami :roll: ). Aut s tímto tachografem přibývá, už jich máme skoro polovinu a začíná být pro kolegy problém najít kartu, na kterou by mohli švindlovat, takže další na to taky přecházejí. Jsme u šéfa za tzv. "netáhla" a neochoty, což je jeden z důvodů, proč se s firmou v létě rozloučím, nemám takové kecy zapotřebí.
Jinak existuje v Liberci minimálně jedna firma, která praktikuje tankování a možná i nakládání jiným člověkem, než který s tím pak jede. Jedná se o asi 15 stejných vozů, které jezdí kyvadlově jednu práci (odjíždějí pár hodin po sobě a pořád dokola). Úsměvné je, že to dělá zlou krev - ten člověk totiž pochopitelně sbírá bonusové body na svoji kartu a není to málo :D .
Uživatelský avatar
Irys
Moderátor
 
Příspěvky: 29
Registrován: 31 Bře 2008 18:47
Bydliště: Liberec

Re: Dostanu pokutu?

Odeslatod RP » 15 Pro 2008 19:37

V areálu firmy(pouze mimo pozemní komunikaci) je možno jezdit bez karty v režimu OUT a je to zcela legální!!!!
V praxi to vypadá tak, že si navolím režim OUT, můžu přistavit na nakládku, tankovat atd., musím si však před výjezdem z firmy udělat výtisk o této jízdě, na zadní strnu výtisku o tomto doplnit údaje a nechat potvrdit ve firmě. Kartu řidiče si vložím až těsně před výjezdem z areálu firmy a vše je naprosto OK!
RP
 

Re: Dostanu pokutu?

Odeslatod BUS » 20 Pro 2008 15:39

RP napsal:V areálu firmy(pouze mimo pozemní komunikaci) je možno jezdit bez karty v režimu OUT a je to zcela legální!!!!
V praxi to vypadá tak, že si navolím režim OUT, můžu přistavit na nakládku, tankovat atd., musím si však před výjezdem z firmy udělat výtisk o této jízdě, na zadní strnu výtisku o tomto doplnit údaje a nechat potvrdit ve firmě. Kartu řidiče si vložím až těsně před výjezdem z areálu firmy a vše je naprosto OK!



Může se jezdit v tomto režimu (OUT) i mimo areál firmy na pozemních komunikacích?? Příklad: řidič bus a linky do 50km (nespadá do AETRU)
BUS
 


Zpět na Digitální tachograf

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron