Stránka 1 z 1

Defenzivní jízda

OdeslatNapsal: 11 Dub 2008 14:19
od Irys
Zažila jsem dnes u kolegy přesný opak toho, co je podle mě rozuměno pod pojmem "Defenzivní jízda". Blížili jsme se k zúžení na dálnici, končil levý pruh a dál byl průjezdný jen pravý. My v pravém, v levém nás začal předjíždět rychlejší kamion a bylo jasné, že to nestihne. Kolega tvrdě držel svých 88, takže předjíždějící musel hupsnout na brzdy a stáhnout se za nás. Následkem bylo vytvoření nebezpečné situace tímto manévrem a stejně nás po pár kilometrech předjel (tím vznikla zbytečně druhá potencionálně nebezpečná situace, jakou předjíždění v podstatě vždy je). Přitom stačilo sundat nohu z plynu a pustit ho, nám by to nic neudělalo a jemu bychom pomohli - místo stresování, troubení a zlé krve mezi námi. Možná jsem divná, ale já bych mu to předjetí prostě umožnila, argumenty typu že "překážka je na jeho straně", mi připadají ubohé. Jak to vidíte vy?

Re: Defenzivní jízda

OdeslatNapsal: 11 Dub 2008 17:19
od Honza
Podobně. Raději nechat předjet, než vůbec nedojet. Já naopak dnes jel z Karlových Varů do Chebu. Osobním vozem. Můžu říct, že jsem jel svých devadesát. Prostě podle předpisů. Ostatní to kolem mne šlehali i v nepřehledných úsecích minimálně 130 km/h. Připadalo mi to, že jsem divný, když jedu, tak jak mám. Vrcholem všeho bylo (pokud to tam někdo znáte), když mě na mostě před Sokolovem (ten velký vysutý - je tam i hotel), začala předjíždět dodávka TNT s přívěsem. Je tam dvojitá plná!!!! A navíc na mostě je hodně nebezpečné předjíždět.......

Poslední dobou, vzdor vzrůstající nehodovosti, je situace na našich silnicích čím dál tím horší.....

Re: Defenzivní jízda

OdeslatNapsal: 12 Dub 2008 07:20
od Petr von Brunthal
Irys napsal:Zažila jsem dnes u kolegy přesný opak toho, co je podle mě rozuměno pod pojmem "Defenzivní jízda". Blížili jsme se k zúžení na dálnici, končil levý pruh a dál byl průjezdný jen pravý. My v pravém, v levém nás začal předjíždět rychlejší kamion a bylo jasné, že to nestihne. Kolega tvrdě držel svých 88, takže předjíždějící musel hupsnout na brzdy a stáhnout se za nás. Následkem bylo vytvoření nebezpečné situace tímto manévrem a stejně nás po pár kilometrech předjel (tím vznikla zbytečně druhá potencionálně nebezpečná situace, jakou předjíždění v podstatě vždy je). Přitom stačilo sundat nohu z plynu a pustit ho, nám by to nic neudělalo a jemu bychom pomohli - místo stresování, troubení a zlé krve mezi námi. Možná jsem divná, ale já bych mu to předjetí prostě umožnila, argumenty typu že "překážka je na jeho straně", mi připadají ubohé. Jak to vidíte vy?
Ja to vidim tak,ze neni az tak kam spechat.Pokud jede rychleji,tak nevidim duvod neubrat plyn.Je lepsi malicko ubrat,nez pak pul dne resit nejakej tukanec.Jenze dnes ti kluci,po rocni praxi jsou uz tak plni sebevedomi,ze litaj nalepeni na narazniku,jak tepli bratri,a predjizdej nadoraz.Ovsem jen do te doby,nez se rozstreli.Jojo,taky jsem zacinal,taky jsem lital,ale nakonec me to preslo,a obeslo se to bez nehod.(asi to bylo tim,ze moje generace zacinala na matesech,liazkach atd,kde ta technika takove pitomosti neumoznovala)

Re: Defenzivní jízda

OdeslatNapsal: 12 Dub 2008 11:56
od Irys
[.Jojo,taky jsem zacinal,taky jsem lital,ale nakonec me to preslo,a obeslo se to bez nehod.(asi to bylo tim,ze moje generace zacinala na matesech,liazkach atd,kde ta technika takove pitomosti neumoznovala)[/quote]


No vidíš, tak ten kolega, co tak agresivně jezdí, má 56 let a celý život jezdí náklaďákama všeho druhu. Když to v někom není, prostě mu to nikdy nedojde.

Re: Defenzivní jízda

OdeslatNapsal: 12 Dub 2008 18:10
od JIP
Ano, když chce člověk jet bezpečně a mít kolem sebe klid, musí podle toho jednat.

Spěchem se prakticky jen bez zisku zvyšuje riziko. Třeba velká rychlost v obci je hazard. Má v praxi sporný časový zisk, protože to člověk prostojí zase někde jinde a navíc to dělá špatné povědomí o profesionálech s náklaďáky jako o jedné problematické skupině i když to tak ve skutečnosti není.

Někdo hold jezdí agresivně, protože má narušené sebevědomí a nemá dostatečné duševní kapacity, aby mohl rozumně řídit.

2Irys: Zajímalo by mě, jestli už ten kolega dělal psychotesty. Neznám totiž nikoho s negativním výsledkem. Kdysi jsem znal takového "adepta", ale ten by se tomu určitě nějak vyhnul, jestli by to šlo. Kontroluje se to nějak vůbec?

Potom vznikají takové pořady v TV, který jsem našel dnes, kde moderátor zastupuje povědomí části národa a lidé z oboru mu to zkrátka ničím nevymluví:
http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1096898594-udalosti-komentare/208411000370327-27.03.2008-22:30.html

Už jsem měl napsaný dopis upozorňující na neprofesionální postup moderátora, ale pak jsem našel, že i reakci, vzdělaných lidí může vypadat i takto: http://www.blisty.cz/2008/3/28/art39827.html
Autor obyčejně tvrdě kritizující laickou práci moderátorů ji tentokrát ignoruje, jelikož má zřejmě podobný laický pohled.

Člověk se pak musí zastydět, protože třebaže laický, tak tento názor asi vychází z nějaké reality...

Když jedu s velkým, tak se snažím dodržovat
Desatero správného truckera z webu http://www.jedemevtomspolu.cz/.

Co ostatním vadí

* Náhlé vybočení při předjíždění
* Příliš dlouhé předjíždění
* Kamion téměř "v kufru" osobního auta před sebou
* Vyšší rychlost v obci
* Blokování třetího pruhu

Co ostatní ocení

* Dodržujte pravidlo zipu
* Jděte příkladem a neoplácejte agresi
* Nezneužívejte svojí velikost
* Respektujte klimatické podmínky
* Předvídejte chování ostatních řidičů

Re: Defenzivní jízda

OdeslatNapsal: 13 Dub 2008 08:12
od Irys
2 JIP: Když tak o tom přemýšlím, ten kolega psychotesty ani ostatní vyšetření skutečně nemá, dosud jezdil totiž jen "kolem komína", nějak se mu to tolerovalo. Za 3 měsíce jde na plánovanou operaci a pak do předčasného důchodu, tak na to kašle. Ale jsem si jistá, že kdyby na psychotestech byl, normálně by prošel, je to jen byznys jako každý jiný, někdo se na tom dobře živí. Agresivních řidičů potkávám spousty a určitě potřebná vyšetření mají, podle mě je to o ničem. Museli by je testovat přímo v provozu na silnici a to tak, aby o tom nevěděli :D .

Re: Defenzivní jízda

OdeslatNapsal: 13 Dub 2008 09:41
od JIP
Já bych rád věřil, že by takoví neprošli. Podle statistik skutečně 4% neprojde. Já tomu psycho-vyšetření a těm co to dělají, docela důvěřuji, protože je to jejich obor. Z finančního hlediska jsou na tom stejně, jestli dotyčný projde, nebo ne (alespoň podle mých zkušeností se platí předem).
Možná dostane i pár lidí nějak "přes známost" (jako všude), ale alespoň je tu nějaká záruka, že to nedostane úplný blázen.
Byl bych spíš pro takové vyšetření u všech řidičů bez vyjímek a výmluv, že řídí "jen osobák".

Re: Defenzivní jízda

OdeslatNapsal: 13 Dub 2008 09:55
od tOOdoo
Moje slova... Taky bych nejraději psycho i EEG zavedl u všech řidičů. Přece na silnici v tom jedeme spolu...
Ale na druhou stranu jsem už slyšel o pár případech, kdy u jednoho psychologa to někdo neudělá, tak jde za druhým... je to o lidech, bohužel.
Když jsem já dělal psycho a přebíral jsem výsledky, tak se tvářila psycholožka podivně, ale říkala, že jsem způsobilý, že nemám psychopatickej nález, takže nejsem psychopat ;)
Jinak sám se snažím jezdit defenzivně. Až se mi zbytek osádky v autě směje, že jezdím pomalu a pouštím každej kamion a autobus.. Jenže to sundání nohy z plynu nebolí, narozdíl od nárazu do druhýho auta!
Vůbec nechápu lidi, co jedou od semaforu k semaforu brzda plyn, ve výsledku pak kvuli nim musím brzdit i já. Asi si myslí, že tak budou rychlejší a budou na konci své cesty o půl minuty dřív. :roll:

Re: Defenzivní jízda

OdeslatNapsal: 30 Čer 2011 18:05
od drtikol
jj. To souhlasím. Více tolerance a méně agrese. :twisted: